piątek, 8 kwietnia 2016

Rozmieszczanie materiałów na magazynie.



Każda firma produkcyjna musi posiadać magazyn. Oczywiście, ideałem byłoby całkowite just in time, czyli dostarczanie tylko wymaganych ilości materiałów na montaż dokładnie w tym momencie, w którym będzie potrzebny. Ale tego oczywiście nie da się zrealizować. A choćby dlatego, że trzeba trzymać zapas bezpieczeństwa na wszystkich komponentach, których używamy -- na wypadek, gdyby okazało się, że jakaś dostawa materiału posiada wadę. Wtedy mamy czas, żeby wycofać podejrzany materiał i produkować z tego zapasu
Zatem -- magazyn to konieczność. I powstaje pytanie -- jak rozmieścić materiał w magazynie, żeby się nie pogubić w kwestiach co posiadamy, ile posiadamy, jak śledzić kolejność dostaw danego materiału. No i oczywiście -- nie tracić czasu na szukanie wymaganych części bo "pamiętam, że tu leżały, ale nie mogę znaleźć".

System chaotyczny

To właśnie system z poprzedniego akapitu. A właściwie brak systemu. Czyli materiał jest odkładany tam, gdzie akurat mamy wolne miejsce. Jeśli będzie potrzebny -- polegamy na pamięci magazynierów. Albo na obyczaju -- staramy się podobne materiały trzymać mniej więcej w tym samym obszarze.
Np. elektronikę na jednym regale, części plastikowe na drugim, metalowe na jeszcze innym. Albo pogrupowane linia, na których są używane. Albo posortowane według innego kryterium.
System oczywiście ma niemal same wady -- materiał może być ciężko znaleźć, trudno śledzić stany magazynowe, łatwo zgubić części -- wystarczy, że nikt nie będzie pamiętał, gdzie on leży. Nowy pracownik też będzie miał ciężko.
System ten ma natomiast jedną zaletę -- dość dobrze wykorzystuje przestrzeń magazynową -- jesteśmy w stanie wykorzystać każdy wolny kawałek palety bądź regału, upychając tam materiał.

System free-address

Kiedy mamy dostawę materiału, magazynier umieszcza go tam, gdzie akurat jest wolne miejsce, ale notuje pod jakim adresem (na jakiej lokalizacji go umieścił) i wprowadza tą informację do systemu. Jaki materiał, jaki numer partii, jaką ilość i pod jakim adresem umieścił.
Systemu -- niekoniecznie komputerowego -- może to być zwykła tablica z adresami i numerami części, które się na nich znajdują.

Kiedy materiał jest potrzebny -- magazynier sprawdza w systemie, na której lokalizacji leży najstarsza partia materiału (zakładając, że zachowujemy FIFO), pobiera ją i usuwa informację z systemu -- jeśli zabrał całość. Jeśli nie zabrał całości -- wiadomo, modyfikuje informację, tak, żeby było wiadomo, ile jeszcze mamy tam materiału.
System jak widać -- daje kontrolę nad przechowywanym materiałem, ponieważ w każdej chwili możemy sprawdzić stany magazynowe na poszczególnych komponentach -- bez czasochłonnego przeglądania magazynu, jak w systemie chaotycznym.
Oczywiście -- sprawdzanie, gdzie jest wolne miejsce oraz wprowadzanie informacji do systemu zajmuje magazynierom trochę czasu. W przypadku magazyniera -- da się to zaakceptować, ale w przypadku osób dostarczających materiał na linię -- nie bardzo. Taka osoba musi podejść do tablicy/komputera, sprawdzić gdzie jest materiał i dopiero potem może go pobrać. Szkoda czasu. Dlatego, dla materiałów najczęściej używanych, warto stworzyć system

Fixed address

W tym systemie dana część ma swoją wydzieloną lokalizację. Leży tylko na niej. I w drugą stronę -- na tej lokalizacji nie leży nic innego. Jeśli umieścimy lokalizację tego materiału na kartach kanbanowych, to maksymalnie uprościmy pracę osoby dostarczającej materiał -- będzie ona wiedziała dokładnie w które miejsce podejść, żeby pobrać potrzebny materiał. Nie będzie musiała go wyszukiwać spośród dziesiątków innych (jak w systemie chaotycznym) ani tracić czasu na sprawdzanie w systemie/tablicy, gdzie dziś magazynierzy odłożyli dostawę.
Wadą tego systemu jest oczywiście słabsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej -- nawet jeśli nie mamy jakiegoś materiału, to miejsca po nim i tak nie możemy wykorzystać.
Warto jeszcze wspomnieć o supermarkecie produkcyjnym.

Supermarket produkcyjny

Brzmi wesoło, ale to jedno z najlepszych rozwiązań w kwestii dostarczania materiałów na montaż. Jest to odmiana systemu fixed address, która pracuje w powiązaniu z systemem free address.
Nazwa bierze się ze sposobu rozmieszczania materiału -- opakowania leżą jedno za drugim, właśnie jak w supermarketach. Oczywiście w odpowiedniej kolejności -- najstarszy materiał na przodzie, nowsze za nimi. W ten sposób osoba pobierająca materiał, nie dość, że nie musi go szukać to dodatkowo nie musi sprawdzać, które opakowanie materiału jest najstarsze. Po prostu podchodzi i pobiera materiał -- bo wie, że na przodzie ma właśnie tą partię materiału, którą musi pobrać zgodnie z FIFO (First in - First Out).
Dodatkowo, żeby nie tracić zbędnego miejsca -- ustalamy, że na supermarketach trzymamy tylko ograniczony zapas materiału -- np na 2 zmiany produkcyjne. Albo na jedną. Albo na pół, do ustalenia, w zależności od sytuacji. Cała reszta materiału -- leży na regałach free addressowych, coby nie tracić miejsca. Magazynier na bieżąco uzupełnia materiał na supermarkecie -- w miarę jak jest on zużywany na produkcji.
W ten sposób -- łączymy maksymalne uproszczenie pracy osób pobierających materiał z optymalnym wykorzystaniem miejsca magazynowego.
Na koniec -- warto wprowadzić jeszcze jedno ułatwienie -- zamiast zwykłych półek -- zastąpmy je listwami z obracającymi się rolkami, a całą taką półkę -- pochylmy lekko do przodu. W ten sposób -- po pobraniu opakowania materiału z przodu regału -- reszta automatycznie przesunie się do przodu. Wygląda to tak:
>regał przepływowy

22 komentarze:

  1. Witam!
    Bardzo interesujący wpis, wyjaśnił mi on parę rzeczy - dziękuję. Postanowiłem ze znajomym otworzyć sklep internetowy zajmujący się sprzedażą części samochodowych. Do tej pory działaliśmy na allegro, teraz gdy pojawi się sklep będziemy potrzebować większego magazynu

    OdpowiedzUsuń
  2. spoko ten artykuł sporo wyjaśnia. do mojego sklepu szukałam jakiś regałów. początkowo myślałam o tym żeby zainwestować w regały przesuwne paletowe ale teraz stwierdziłam, że lepszą opcja będą automatyczne

    OdpowiedzUsuń
  3. Rozmieszczenie zalezy przede wszystkim od tego czy są tam regały półkowe, rolkowe czy jeszcze inne. To od nich zależy dokładne rozmieszczenie danych towarów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiednie rozpieszczenie regałów, wygród magazynowych to podstawa szybkiej i sprawnej pracy w magazynie. Prowadząc przemysł produkcyjny warto też zapoznać się z ofertą takich firm jak https://www.nova-trading.com/pl/page/waterjet proponujących wyroby ze stali i aluminium

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgadzam się w zupełności. Bardzo ważne jest, żeby podesty magazynowe jakie zamawiamy były najwyższej jakości. W przeciwnym razie nie tylko ryzykujemy ewentualną stratę, ale nawet naruszenie standardów BHP. Na całe szczęście o dobrych producentów tego typu sprzętu w Polsce nie jest tak ciężko.

    OdpowiedzUsuń
  6. W prowadzeniu magazynu firmowego pomaga nam system WMS https://www.connecto.pl/system-magazynowy-ktory-usprawni-twoja-prace-poznaj-wms-magazynier/, który bogaty jest w liczne funkcjonalności. Głównym zadaniem systemu jest koordynacja pracy w magazynie. Oprogramowanie ułatwia działania operatorów logistycznych, obsługujących codziennie duże ilości zróżnicowanych przesyłek.

    OdpowiedzUsuń
  7. Rozmieszczenie materiałów w magazynie zależy między innymi od zastosowanej w nim infrastruktury oraz systemu jego obsługi. Im bardziej zaawansowane technologie do obsługi regałów http://nedcon.pl/produkty/regaly-mobilne/ tym szybsza i skuteczniejsza realizacja procesów logistycznych w firmie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Natalia Marstawska4 grudnia 2019 18:59

    Bardzo dobrym sposobem aby wspomóc naszą pracę na magazynie jest jak najbardziej korzystanie z dedykowanego oprogramowania. Tym bardziej jak używam niezawodnych systemów WMS https://www.sente.pl/teneum/wms/funkcjonalnosc/ i wiem jak bardzo funkcjonalne one potrafią być. Muszę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie sytuacji, abym mogła wykonać prace magazynowe bez informatyzacji.

    OdpowiedzUsuń
  9. Warto tu wspierac sie oprogramowaniami, systemami magazynowymi. Propozycje od http://retcon.pl świetnie się sprawdzą.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pewno warto wspomóc się odpowiednim oprogramowaniem, które podniesie efektywność wykonywanej pracy. Polecam Ready_™

    OdpowiedzUsuń
  11. Dokładnie, zgadza się. Rozmieszczenie materiałów, jak i sprzętów na magazynie odgrywa bardzo ważną rolę.

    OdpowiedzUsuń
  12. 54 year old Assistant Media Planner Walther McGeever, hailing from Clifford enjoys watching movies like "Outlaw Josey Wales, The" and Reading. Took a trip to Himeji-jo and drives a New Beetle. pomocne strony

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ważne w tym zakresie są odpowiednie sprzęty na magazynie, które ułatwiają przechowywanie, sprawdzanie oraz wydawanie towarów. To znacznie usprawnia i przyspiesza codzienną pracę.

    OdpowiedzUsuń
  14. Myślę, że tutaj to tym bardziej warto zastanowić się nad nowoczesnym systemem. Polecam wam zapoznać się z ofertą firmy https://www.virtuity.eu która zajmuje się budową cyfrowych systemów, z myślą o branży logistycznej.

    OdpowiedzUsuń
  15. If you'd like my review go and visit this site : https://gumroad.com/l/ghszg and find out what the planet has to offer while still visitting with this url.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetne wyjaśnienie jak bardzo ważne jest ustawienie regałów magazynowych.

    OdpowiedzUsuń
  17. Odpowiednie rozmieszczenie materiałów pozwala o wiele bardziej usprawnić prace.

    OdpowiedzUsuń
  18. Planowanie przestrzeni magazynowej może pozwolić na efektywniejszą pracę pracowników.

    OdpowiedzUsuń
  19. Moim zdaniem programy do zarządzania magazynem znacznie ułatwiają codzienną pracę w tego typu obiektach.

    OdpowiedzUsuń
  20. znaki ochrony przeciwpożarowej są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w magazynie. Od przypominania pracownikom o noszeniu odpowiedniego sprzętu ochronnego po wskazywanie lokalizacji gaśnic, mogą one pomóc uratować życie w nagłych wypadkach.

    OdpowiedzUsuń
  21. Zazdroszczę tej organizacji – może to być idealna inspiracja do porządków w moim życiu!

    OdpowiedzUsuń
  22. Magazyn wysokiego składowania to specjalnie zaprojektowana przestrzeń, która umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej wysokości budynku do przechowywania towarów. Charakteryzuje się wysokimi regałami i zaawansowanymi systemami magazynowymi, takimi jak układnice automatyczne, które umożliwiają efektywne zarządzanie zapasami. Magazyn wysokiego składowania zwiększa pojemność magazynową bez konieczności rozszerzania powierzchni gruntowej, co jest szczególnie wartościowe w obszarach o wysokiej wartości nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń